AKTÍVNE LÁTKY

AKÁCIOVÁ VLÁKNINA je zložkou žuvacej živice (arabskej gumy) zo stromu Acacia senegal. Predstavuje zložitú zmes vo vode rozpustných glykoproteínov a polysacharidov hlavne arabinózy a galaktózy. Podporuje zdravé zloženie a aktivitu mikrobioty (pre-biotický účinok). Jej fermentačným produktom v hrubom čreve je butyrát, ktorý blokuje zápal a zlepšuje funkciu črevnej bariéry. Vláknina podporuje znovuobnovenie rovnováhy signálov mTOR a AMPK, ktoré urýchľuje spaľovanie tuku a recykláciu obsahu bunky odstraňovaním toxických proteínov hromadiacich sa v starnúcej bunke. Pôsobí proti rozvoju metabolického syndrómu (obezita, vysoký krvný tlak, hladina tukov v krvi alebo spotreba glukózy) a súčasne podporuje vstrebávania minerálov a zlepšuje imunitu. Potláča plynatosť a zlepšuje vyprázdňovanie.

KOLAGÉN jeho názov pochádza z gréckeho kólla a znamená lepidlo. Patrí medzi odolné vláknité štrukturálne proteíny buniek a tkanív, tzv. skleroproteíny. Je najrozšírenejším proteínom u cicavcov. Predstavuje až tretinu ich celkovej hmotnosti. Jeho vlákna sú hlavnou súčasťou šliach a hojne sa vyskytujú v pokožke, rohovke, chrupavke, kostiach, krvných cievach a čreve. Kolagén zlepšuje zdravie pokožky, kĺbov, kosti. Pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam. Kolagénové peptidy pozostávajú z trojitého špirálového vlákna aminokyselín (tropokolagén). Veľké množstvo vzájomne prepojených tropokolagénov vytvára fibrily. Väčšie fibrilárne zväzky sa tvoria pomocou glykoproteínov a proteoglykánov za vzniku rôznych typov zrelých tkanív. Kolagénové peptidy s vysokým obsahom glycínu, prolínu a hydroxyprolínu zvyšujú vnútornú produkciu kolagénu (fibroblastami) a súčasne blokujú enzýmy (MMP1 a MMP2), ktoré ho rozkladajú. Kolagén zlepšuje metabolizmus glukózy a tukov, znižuje krvný tlak, potláča akumuláciu mastných kyselín (tuku), zmenšuje veľkosť tukových buniek (adipocytov) vďaka čomu je považovaný za nástroj liečby obezity budúcnosti.

BIOAKTÍVNE POLYFENOLY extrakty biologicky aktívnych látok z olív, hrozna, granátového jablka, zeleného čaju, čučoriedky, grepu a pomaranča. Klinicky preukázateľne zvyšujú anti-oxidačnú ochranu o 214 %, ktorá pretrváva 24 hodín. Nepretržitá metabolická prítomnosť počas 24 hodín je veľmi účinná pri zachovaní rovnováhy metabolizmu, ako aj potlačení vplyvu starnúcich fibroblastov na zníženie syntézy kolagénu a zrýchleníie jeho odbúrania. V kombinácii s vitamínom C a E zmenšuje hĺbku vrások v dôsledku zvýšeného ukladania nových kolagénových vlákien v derme.

KVERCETÍN flavónol z jabĺk, citrusov, petržlenu, šalvie a cibule. Je vysoko výkonný antioxidant, ktorý má protizápalový, protirakovinový, kardio aneuroprotektívny a imunomodulačný účinok. Aktivuje proteíny sirtuiny, vo vzťahu k funkcii kostrového svalu a tvorbe mitochondríí. Aktivuje AMPK, znižuje krvný tlak, čím podporuje dlhovekosť (senolytikum) a pomáha prechádzať civilizačným ochoreniam (obezita, cukrovka, ochorenia srdca a ciev, lupus a pod.). Stimuluje tvorbu kosti. Zvyšuje aktivitu receptora vitamínu D v bunkách tenkého čreva, čím zlepšuje metabolizmus vápnika a v konečnom dôsledku zdravie kosti. Zabraňuje úbytku kosti v menopauze. Je prirodzený antihistamín. Tlmí uvoľnenie histamínu zo žírnych buniek a bazofilných granulocytov. Je veľmi účinný pri liečbe a prevencii astmy a bronchitídy. Zmierňuje zápalovú artritídu (znižuje zápal v synoviálnej membráne, obmedzuje aktiváciu zápalových buniek). Má protivírusový účinok. Znižuje schopnosť vírus sa deliť a infikovať bunku. Významne znižuje množenie tuku v tukovej bunke. Podporuje zdravé zloženie mikrobioty a jej aktivitu.

TRANS-RESVERATROL patrí do skupiny polyfenolov, stilbénov. Má antioxidačný a protizápalový účinok. Chráni mitochondriu (prežitie bunky) pred poškodením vyvolanú účinkom voľných radikálov. Znižuje úbytok glutatiónu. Zvyšuje tvorbu energie (ATP). Tlmí ochotu krvi sa zrážať, ovplyvňuje účinok estrogénu a v týchto súvislostiach zlepšuje liečenie zápalových poškodení cievnej výstielky (infarkt, mozgová porážka). V nadväznosti na proti-zápalový účinok tiež zlepšuje fázu II detoxikácie (potenciálne toxických alebo rakovinu vyvolávajúcich látok), vyvoláva programovanú smrť bunky, blokuje tvorbu nových ciev v nádore účinkuje proti rozvoju rakoviny. Zmenšuje zápalom vyvolanú smrť neurónov a tým zlepšuje učenie, pamäť, tvorbu nálady a zvyšuje ochranu pred rozvojom neuro-degeneratívnych ochorení. Zvyšuje obsah vnútrobunkového cAMP, ktorý zvyšuje (spaľovanie tuku) oxidáciu mastných kyselín. V kombinácii s quercetínom účinkuje proti obezite a obezitou vyvolanej poruche mikrobioty (črevnej bariéry). Zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín a spotrebu glukózy, čím účinkuje proti rozvoju cukrovky II typu. Napodobňuje zníženie kalorického príjmu a má tak priaznivý vplyv na gény, ktoré riadia proces starnutia (sirtuiny, AMPK; senolytikum). 

KURKUMÍN patrí do skupiny polyfenolov, hlavný kurkuminoid nachádzajúci sa v kurkume. Je to antioxidant, má silné protizápalové a imunomodulačné vlastnosti, zmierňuje autoimúnne ochorenia, vrátane reumatickej artritídy, zápalových ochorení čreva, kože a zmierňuje neuro-zápal (Alzheimerova choroba, zhoršenie kognitívnych funkcii). Má preventívny a liečebný účinok na pro-zápalové choroby, ako sú obezita, rakovina, ateroskleróza, cukrovka. Kurkumín je účinný pri liečbe depresie

3-O-acetyl-11-keto-ß-bosvelová kyselina pochádza z miazgy Kadidlovníka pilovitého. Tlmí mechanizmus tvorby zápalu a zápalového poškodzovania tkanív. Zlepšuje tak zdravie všetkých tkanív (kĺby/ artritída, pokožka, svaly, cievy/ ateroskleróza, pľúca). Znižuje riziko rozvoja cukrovky II typu. Zmierňuje bolesť. Má proti-alergické účinky (pokožka, astma). Preukázateľne účinkuje proti chronickým zápalovým poškodeniam čreva a v tej súvislosti zmierňuje úzkosť a depresiu. Významne znižuje tvorbu nových buniek a ich migráciu, tvorbu ciev, vyvoláva programovanú bunkovú smrť, blokuje rakovinu stimulujúce rastové faktory a biologické signály, ktoré rozbíjajú prirodzené bariéry tela pred rozvojom rakoviny, a pomocou ktorých sa bunky rakoviny rozširujú po celom tele.

IZOFLAVÓNY sú hlavné flavonoidy strukovín (sója, genistein, daidzein). Zlepšujú celkovú vitalitu a dlhovekosť. Zmierňujú prejavy PMS. Predchádzajú rakovine a zlepšujú zdravie kosti. Pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam. Majú slabú estrogénnu aktivitu (hormónu). Viažu sa na estrogénový receptor-β (ER-β), skôr ako na ER-α, napodobňujú účinky estrogénu v niektorých tkanivách a blokujú účinky estrogénu v iných. Blokovanie účinku v tkanivách reprodukčných orgánov pomáha znižovať riziko rakovín závislých od účinku hormónov (prsník, maternica, prostata). Naopak, estrogénny účinok pomáha udržiavať hustotu kosti, predchádzať osteoporotickým zlomeninám, znižuje obsah tukov v krvi a tlmí zápal (rozvoj aterosklerózy). Zmierňujú prejavy predmenštruačného syndrómu (bolesť hlavy, citlivosť prsníkov, kŕče) a poruchy menštruačného cyklu. Zmierňujú tiež prejavy menopauzy. Zlepšujú pamäť, pozornosť a náladu. Baktérie hrubého čreva môžu premieňať sójový izoflavón daidzeín na ekvol, ktorý má účinok senolytika. 

KERATÍN patrí medzi odolné vláknité štrukturálne proteíny buniek a tkanív, tzv. skleroproteíny (rovnako ako kolagén). V ľudskom genóme je zakódovaných viac ako 50 rôznych druhov keratínov. Dodávajú tkanivám odolnosť a silu. Je hlavným štrukturálnym proteínom v pokožke, vlasoch a nechtoch. V hydrolyzovanej forme klinicky preukázateľne zlepšuje vzhľad pokožky vrátane jej vlhkosti, pružnosti a jemnosti. Znižuje hĺbku vrások. Zmierňuje vypadávanie vlasov a spevňuje nechty.

KYSELINA HYALURÓNOVÁ (hyaluronan) je špeciálny glykozaminoglykán, ktorý sa skladá z dlhého reťazca opakovaných disacharidov a neobsahuje bielkoviny. Obsahuje až 25 000 jednotiek disacharidov, Takáto štruktúra zaberá veľký objem v tkanive, vďaka čomu dokáže zadržať veľké množstvo vody. Zhluk proteoglykánov zosieťovaný s hyaluronanom vytvára megakomplexy, ktoré sú obsiahnuté v chrupavke. Zadržiavajú veľké množstvo vody a pomáhajú chrupavke odolávať stlačeniu. Kyselina hyalurónová vykazuje mechanický aj chemický účinok na aktiváciu metabolizmu chrupavky. Vďaka unikátnej vlastnosti zadržiavať vodu je kyselina hyalurónová klúčová pre udržanie vlhkosti v derme, čím jej vracia elasticitu.

MINERÁLY

ZINOK je nutrične esenciálny minerál. Hrá dôležitú úlohu v raste a vývoji, imunitných funkciách, pri tvorbe bielkovín a ich správnej funkcii (hormóny), v riadení komunikácie medzi bunkami mozgu, videní, rozmnožovaní a črevnom transporte iónov. Je kritický pre funkčnosť biologických membrán,  tvorbu energie a pre zdravú mikrobiotu. Nedostatok je spojený s kožnými prejavmi, ochoreniami tráviaceho ústrojenstva, môže poškodiť kosť a zhoršuje proti-rakovinový dohľad imunitného systému.

SELÉN je nutrične esenciálny minerál, nevyhnutný pre bunkovú redoxnú (pro-oxidačnú / antioxidačnú) rovnováhu, normálnu funkciu mozgu, tyroidnú aktivitu. Ovplyvňuje aktiváciu (auto)imunity, obranné správanie sa bunky vo väzbe na autoimunitné/ chronické zápalové ochorenia (najmä rakovina), alergie a účinnosť odpovede na vírusové infekcie. Jeho nedostatok zhoršuje produkciu a dozrievanie kolagénu.

HORČÍK je nutrične esenciálny minerál dôležitý pre tvorbu energie, syntézu DNA a RNA proteínov. Plní štrukturálnu úlohu v kosti, bunkových membránach a chromozómoch. Je nevyhnutný pre aktívny transport iónov (draslík a vápnik) cez bunkovú membránu, čím ovplyvňuje prenos nervových impulzov, sťah svalu a normálny srdcový rytmus. Nedostatok horčíka zhoršuje transport glukózy vo vnútri bunky, jej spotrebu, čo podporuje inzulínovú rezistenciu v periférnych tkanivách pri cukrovke II typu. Je spojený s rozvojom Alzheimerovej choroby, zvýšeným krvným tlakom, mozgovou porážkou, bolesťou hlavy, poruchou pozornosti. Zhoršuje aktivitu mikrobioty a tým aj tvorbu nálady (depresia), funkciu vitamínu D3 a vápnika.

 

VITAMÍNY

VITAMÍN D kalcitriol (1α, 25-dihydroxycholekalciferol) je neurosteroidný hormón, zodpovedný za väčšinu fyziologických účinkov vitamínu D. Cez väzbu na vitamin D receptor (VDR) reguluje až 1 250 génov. Riadi rovnovážny stav vápnika a fosforu, mineralizáciu kosti a funkciu svalu. Ovplyvňuje štruktúru a chémiu mozgu (starnutie) a formuje správanie. Je dôležitý regulátor zápalovej reakcie, (auto)imunitných funkcií, životného cyklu bunky (rakovina), génov, ktoré majú vzťah k dlhovekosti, funkcii inzulínu, obsahu tuku v tele a riadeniu krvného tlaku. Jeho nedostatok poškodzuje rovnovážny stav (funkčnosť) zinku. Nedostatok horčíka zhoršuje funkciu vitamínu D. 

VITAMÍN K je v tuku rozpustný vitamin (fylochinón / K1 a skupina menachinónov / K2 MK-7), ktorý je zahrnutý do riadenia zrážania krvi. Je nevyhnutný na aktiváciu osteokalcínu (hlavný protein kostnej matrice / Gla-proteín) a tvorbu novej kosti (osteoporóza, zlomeniny). Je dôležitý na predchádzanie kalcifikácii steny cievy a iných mäkkých tkanív, ktorá nasleduje po jej predchádzajúcom zápalovom poškodení (infarkt alebo mozgová porážka). Zlepšuje funkciu mitochondrie a udržanie normálnej produkcie energie (ATP). Jeho nedostatok zhoršuje funkciu proteínu Gas6, ktorý riadi viaceré bunkové funkcie vo vzťahu k ateroskleróze, chronickému zápalu, rakovine a stárnutiu nervového systému. 

VITAMÍN C (kyselina L-askorbová) je vo vode rozpustný antioxidant, nevyhnutný pre správnu funkciu enzýmov. Významne zlepšuje funkcie imunitného systému, vrátane antibakteriálnej aktivity (aktivácia buniek – prirodzených zabijakov; neutrofilov, lymfocytov a fagocytov ako aj celková odolnosť bunky). Zvyšuje rozmnožovanie fibroblastov a syntézu kolagénového proteínu. Hrá dôležitú úlohu v syntéze neurotransmitera norepinefrín. Neurotransmitery sú kritické pre mozgové funkcie a tiež ovplyvňujú tvorbu nálady. Nižšia ako optimálna dostupnosť vitamínu C je spojená s obezitou, poškodzuje cievy (infarkt, riadenie krvného tlaku), môže zhoršiť zdravie pokožky alebo sliznice. Závisí od neho (tvorba karnitínu) miera b-oxidácie mastných kyselín. Jeho nedostatok prispieva k pocitu únavy a vyčerpanosti.